אזואוספרמיה – העדר תאי זרע

הסיבה השכיחה יותר לעקרות בשל בעדר תאי זרע נובעת מבעיה בתהליך יצור התאים באשך. תהליך היצור יכול להיות לא קיים לחלוטין או פגום באופן משמעותי. גם במקרה כזה, של אזואוספרמיה לא חסימתית, תהליך היצור הפגום עשוי להתקבל כתוצאה ממצב מולד או מצב נרכש, כלומר שמקורו בבעיה שהתפתחה לאחר הלידה, בשלב כלשהו בחיים. תסמונות גנטיות שונות, בעיות בהתפתחות האשכים בשלב העוברי ובעיות נוספות מהוות את הסיבות המולדות העיקריות. בין הגורמים הנרכשים, אלה אשר מתפתחים לאחר הלידה, ניתן למנות טיפולים כימותרפיים או קרינתיים לסרטן, וריקוצלה גדול שלא טופל בזמן (הרחבה לא תקינה של ורידי האשך) וגורמים נוספים. עם זאת, ישנם מקרים מסוימים בהם לא ניתן לזהות את הגורם אשר פוגם בתהליך ייצור התאים, ובמקרים אחרים קיים שילוב של מספר גורמים.

מה אפשר לעשות?

גם כאשר אין דרך להפיק תאי זרע באופן טבעי, עדיין קיימות אפשרויות להפקתם של תאים אלה באופן מלאכותי באיכות המאפשרת הפריה חוץ גופית באמצעות הפריית מבחנה (IVF – In-Vitro Fertilization) ובאמצעות הזרקה ישירה של תאי הזרע לתוך הביצית, בשיטה המכונה "מיקרו-מניפולציה" (ICSI – Intra-Cytoplasmic Sperm Injection). ישנן אפשרויות שונות להפקת תאים אלה אשר מותאמות לבעיה שגרמה להעדרו, ומושפעות מהידע והמיומנות של הצוות הרפואי, ומהמכשור, הטכנולוגיה והיכולת של יחידת ההפריה. לצערנו, למרות כל הידע, המכשור והקדמה הרפואית והטכנולוגית, לא תמיד ניתן למצוא תאי רבייה. כאשר תאי הזרע אינם מיוצרים כלל וניסיונות להפקתם בשיטות המתקדמות ביותר לא צלחו, יהיה צורך לפנות לפתרונות אחרים על מנת לאפשר לזוג לממש את רצונם להיות הורים, למשל לשקול אפשרות של תרומת זרע כדי להפרות את הביצית.

microtesa_Article2-new

עולם טיפולי הפוריות פרץ גבולות רבים בעשורים האחרונים, החידושים הטכנולוגיים נראים לעתים כמעט בלתי-מנוצחים ואכן רבות מהבעיות הפוריות של זוגות ויחידים המעוניינים להיכנס להריון ושבעבר נחשבו עקרים זוכות היום למענה כזה או אחר. ועדיין, גם בימינו אנו, לא הצלחנו למצוא חלופה לצורת הפריון הבסיסית – מפגש של תאי הרבייה מהגוף הגברי, תאי הזרע, ותאי הרביה מהגוף הנשי, הבייציות. אך מה קורה כאשר לגבר אין תאי זרע כלל? מצב זה, של העדר זרע מוחלט, נקרא אזואוספרמיה (AZOOSPERMIA), ואחד מכ- 100 גברים סובל ממנו. ברוב המקרים, הגבר אינו מודע לכך שהוא חסר תאי זרע, עד שינסה להשיג הריון ללא הצלחה בעקבות כך יעבור בדיקת זרע.

מהו מצב של העדר זרע אצל הגבר?

תאי הרבייה של הגבר, הזרעונים, מיוצרים באשך ומועברים באמצעות צינורות הזרע אל איזור הערמונית ושלפוחיות הזרע. בעת שפיכה – מתערבבים תאי הזרע עם נוזל הזרע המיוצר בשלפוחיות הזרע והערמונית ונוזל הזרע עם תאי הזרע בתוכו נפלטים. מצב של העדר תאי זרע הוא מצב בו נפלט נוזל בלבד, ללא תאי זרע כלל. מצב זה של העדר תאי זרע הוא מצב המאובחן בבדיקת זרע: הנוזל נבחן בקפידה תחת מיקרוסקופ במעבדה, תאי הזרע נספרים, תנועתם וצורתם נבחנות ותכונות נוספות של נוזל הזרע נבדקות. חוסר פליטת זרע או חוסר בנוזל זרע, שהינם מצבים שונים בתכליתם, אינם נובעים מחוסר בתאי הרבייה. חשוב לציין כי הנוזל עצמו עשוי להראות תקין בכמותו, מראהו, צבעו או מרקמו לעין בלתי מזוינת, אך בדיקתו במעבדה מהווה את הדרך היחידה לדעת בוודאות האם המטופל סובל מהעדר תאי זרע. אין להתבלבל בין מצב זה, של העדר מוחלט, לבין כמות מעטה של זרע או תאי זרע ללא תנועה. על שני אלה ניתן לקרוא כאן (לינק).

למה זה קורה?

ישנן מספר סיבות להעדר תאי זרע. אחת הסיבות היא חסימה של הצינורות שתפקידם לשנע את תאי הזרע. מצב זה מכונה אזואוספרמיה חסימתית, והוא יכול להיות מולד ולמעשה התפתח אצל הגבר עוד בשלב העוברי, או נרכש, מצב שעלול לקרות בעיקר לאחר ניתוחים. אם החסימה היא דו-צדדית לא ניתן להיכנס להריון ללא התערבות רפואית וכן, לרוב, לא ניתן לטפל בחסימה עצמה. גם במקרים בהם ניתן לטפל, הטיפול הוא מורכב מאוד ולכן הדרך המומלצת לא פעם היא לנסות ולעקוף את החסימה ולשאוב את התאים מיותרת האשך, אשר מנקזת את תאי הזרע מהאשך וממוקמת לפני האזור החסום בצינורות. בתאים שנמצאו ניתן להשתמש לטיפולי פוריות ולהשגת הריון.
ניתוח
וריקוצל
ניתוח
מיקרו טסה
השתלת
תותב לפין
יישור
עקמת הפין
ווזקטומי
קשירת צינורות הזרע
מנורה
הרצליה מדיקל סנטר