וריקוצלה

ניתוח וריקוצלה בגישה המיקרו-כירורגית

אצלנו במרפאה של ד"ר רענן טל אנחנו משתמשים בניתוח המתקדם ביותר, בו עושים שימוש המרכזים המובילים בעולם לטיפול בבעיות פריון אצל גברים: הניתוח המיקרו-כירורגי, המתבצע תחת מיקרוסקופ ומאפשר טיפול בורידים קטנים ביותר תוך ביצוע הניתוח הגדלה של פי כ- 15. הניתוח מבוצע דרך חתך קטן בעור באורך של כ-2.5-3 סנטימטרים, החתך אינו מצריך חיתוך של שרירי דופן הבטן ואינו כרוך בפגיעה קוסמטית משמעותית. מחקר השוואתי רחב היקף שפורסם בשנת 1992 הראה באופן ברור את יתרונות הניתוח לטיפול ולמניעת הישנות התופעה: ללא מכשירי הגדלה שיעור ההישנות עמד על 9%, בעזרתן של משקפיים המגדילות את הראות פי 2.5-3.5 שיעור ההישנות עמד על 8%, ואילו בשיטה המיקרו-כירורגית שיעור ההישנות עומד בממוצע על 0.6% בלבד.
ניתוח דליות האשכים בצורה זו מאפשר למנתח להתקרב לורידים הקטנים ביותר באמצעות המכשור המתקדם בעולם, לבצע ניתוח מבוקר יותר שלאחריו זמן החלמה קצר יותר ושיעור סיבוכים נמוך משמעותית, ומראה יתרונות חד-משמעיים. קראו עוד על הניתוח כאן: (לינק)

אחד מהמצבים הגופניים השכיחים אשר גורמים לבעיות פוריות אצל גברים. למרות שכיחותו היחסית, גברים רבים אינם יודעים כי יש להם וריקוצלה, ולרוב מגלים את הבעיה בבדיקה גופנית של שק האשכים טרם גיוס אצל נערים, או בעת בדיקה כחלק מבירור רפואי לאי-פוריות.

אז מה זה וריקוצלה? גם בשמותיו האחרים וריקוצל או דליות באשכים, הוא מצב בו נגרמת הפרעה בניקוז הדם מהאשך כתוצאה מהרחבה לא תקינה של הורידים הסובבים אותו. עדות ראשונה לקיומה של הבעיה ניתן למצוא עוד בספרות היוונית הרפואית מהמאה הראשונה לספירה. למרות שעד כה לא התגלה הסבר אחד וברור באשר לסיבה שהוא מופיע, בין 10 ל- 15 אחוזים מהגברים הצעירים באוכלוסייה הכללית סובלים ממנו. יתר על כן, בין 35 ל- 40 אחוזים מהגברים שמעולם לא היו פוריים סובלים ממצב זה, כמו גם 80% מהגברים הלא פוריים שהיו פוריים בעבר.
הבעיה יכולה להופיע בדרגות שונות (דרגה 1,2 או 3) או וריקוצלה קל מאוד שאינו נמוש בבדיקה הגופנית ומאובחן רק על ידי אולטרה-סאונד, נקרא וריקוצלה בדרגה תת-קלינית. טיפול בוריקוצלה תת קליני לרוב אינו משפר את איכות הזרע בצורה משמעותית. בעוד לוריקוצלה דרגה 1,2,3 יכולה להיות משמעות ההולכת וגדלה עם העליה בדרגת הוריקוצלה. בעוד שמקרים רבים אינם דורשים טיפול אלא מעקב בלבד, חשוב לדעת מה הם התסמינים ומה הן אפשרויות הטיפול במקרה והוא נדרש.

וריקוצל: תסמינים

בין התסמינים ניתן למצוא: פגיעה בתהליך יצור תאי הזרע, הקטנה של האשך, פגיעה בייצור הורמון המין הגברי המיוצר בו ולעתים מתלווים לוריקוצל כאבים באשכים. אבחון וטיפול מומלץ על ידי רופאי פריון במקרים של בעיית פוריות, ספירת זרע לא תקינה ונפח אשך ירוד. גם עבור צעירים ונערים, שאינם מעוניינים בהורות בשלב זה של חייהם, חשוב אבחון וטיפול בשלב מוקדם כדי למנוע בעיות פוריות או נזק קבוע בעתיד. מומלץ לשקול טיפול גם במצב של כאב מתמשך אשר תואם באופיו כאב הנובע מגודש ורידי האשך והפרעה בניקוז הדם מהאשכים.

דליות האשך: טיפול

על מנת להפסיק את זרימת הדם הלא תקינה ישנם מספר סוגי טיפולים לקשירה או חסימה של ורידים אלה: ניתוחים לקשירת ורידי האשך בגישות שונות או חסימת הורידים בצינתור. הטיפולים הניתוחיים נפוצים יותר כיום, והוכחו כיעילים בטיפול בוריקוצלה. סיבוכים לאחר ניתוח וריקוצלה אינם שכיחים ולרוב קלים.
השיטות הניתוחיות נבדלות זו מזו בטכניקה, במיקום קשירת הורידים בגוף, במיומנות הנדרשת, במשך ההחלמה, בתוצאות ובאחוז הסיבוכים. בין הסיבוכים ניתן למנות הישנות של דליות באשך, נזק עקב פגיעה באספקת הדם והידרוצלה- פגיעה בכלי הלמפה (מערכת צינורות זעירים אשר אמונה על ניקוז נוזלים שסביב האשך) הגורמת להצטברות של נוזל, מצב שמצריך לעתים ניתוח נוסף.
מנורה
הרצליה מדיקל סנטר