הטיפול בוריקוצלה:
השיטה המיקרו-כירורגית לעומת שיטות אחרות
השיטה
המיקרו-כירורגית
שיטות אחרות
שיעור הריונות 42-45% 26-34%
שיפור באיכות הזרע 60-82% 52-68%
סיכון להידרוצלה
(הצטברות נוזל סביב האשך)
0.3-0.7% 0-8%
שימור מערכת כלי הלימפה כן בשיטות מסויימות בלבד
שימור עורקי האשך כן בשיטות מסויימות בלבד
מספר קבוצות הוורידים המטופלות 3 קבוצות 1-2 קבוצות
גודל החתך 2-3 ס"מ 0-6 ס"מ
חיתוך שרירי דופן הבטן לא בשיטות מסויימות
אפשרות לטיפול דו-צדדי כן כן
פגיעה באשך נדירה ביותר נדירה ביותר
מתוך הספרות הרפואית:
Will MA, Swain J, Fode M, Sonksen J, Christman GM, Ohl D. The great debate: varicocele treatment and impact on fertility. Fertil Steril. 2011 Mar 1;95(3):841-52.Diegidio P, Jhaveri JK, Ghannam S, Pinkhasov R, Shabsigh R, Fisch H. Review of current
varicocelectomy techniques and their outcomes. BJU Int. 2011 Oct;108(7):1157-72.Al-Said S, Al-Naimi A, Al-Ansari A, Younis N, Shamsodini A, A-sadiq K, Shokeir AA. Varicocelectomy for male infertility: a comparative study of open, laparoscopic and microsurgical approaches. J Urol. 2008 Jul;180(1):266-70.

בדיקת וריקוצלה במיקרוסקופ

ניתוח וריקוצלה

ישנן מספר דרכי טיפול בוריקוצלה, שמטרתם היא הפסקת זרימת הדם הלא תקינה בורידי האשכים. הסיבות לטיפול הן בעיקרן בעיות פוריות, פגיעה ביצור הזרע, כאבים באשכים וחשש לפגיעה עתידית באשך. טיפול נכון יכול לשנות לחלוטין את מצב הפוריות של הגבר המטופל. אנחנו, במרפאה של ד"ר רענן טל, משתמשים בניתוח המיקרו-כירורגי. ניתוח וריקוצלה בגישה המיקרו-כירורגית הינו ניתוח הוריקוצלה המתקדם ביותר והנפוץ ביותר במרכזים הרפואיים המובילים בתחום בעולם. ניתוח וריקוצלה מיקרו-כירורגי מביא לתוצאות טובות יותר מאפשרויות הטיפול האחרות שהן ניתוחים בגישות אחרות או טיפול בוריקוצלה ללא ניתוח, באמצעות צינתור.

סיכונים

ישנם מספר סיכונים אפשריים אשר נוגעים לכל טיפולי הוריקוצלה:

  • הישנות של הוריקוצלה כתוצאה מקשירת חלק מורידי האשך בלבד או מהיווצרות של ורידים חדשים.
  • נזק לאשך בעקבות פגיעה בעורקים.
  • היווצרות של הידרוצלה: הצטברות נוזלים סביב האשך כתוצאה מפגיעה בכלי הלמפה (מערכת צינורות זעירים שתפקידם ניקוז נוזלים המקיפים את האשך), מצב המצריך טיפול ניתוחי בחלק מהמקרים.
יתרונות השיטה המיקרו-כירורגית

ניתוח וריקוצלה בגישה המיקרו-כירורגית מביא לשיפור רב יותר ביצור הזרע ולהקטין באופן משמעותי את שיעור הסיבוכים. ניתוח וריקוצלה זה מתבצע תחת מיקרוסקופ, אשר מגדיל את שדה הניתוח פי כ- 15 יותר מאשר הראות הרגילה, ומאפשר כך למנתח לאתר ולקשור קשירה יסודית של ורידי האשך הקטנים ביותר באופן שמונע הישנות של הבעיה. ההגדלה מאפשרת דיוק מרבי המקטין את הסיכון לפגיעה בעורקי האשך כמו גם בכלי הלמפה, ובכך מונעת מצב של הידרוצלה.

יתר על כן, הכאב הכרוך בניתוח מופחת באופן משמעותי, זיהוי הורידים הפגועים מדויק יותר והשיפור באיכות הזרע בהשוואה לשיטות אחרות הוא המשמעותי ביותר. במאמר סקירה שפורסם ב- 2011 והשווה בין שיטות הטיפול השונות, ניתוח מיקרו כירורגי הראה את הנתונים הטובים ביותר: אחוזי ההריונות הגבוהים ביותר (42-45), אחוזי ההישנות הנמוכים ביותר (2%) ואפשרות זניחה להידרוצלה (0.3-0.7 אחוז).

הניתוח עצמו דורש חתך קטן בעור של כ-2.5-3 סנטימטרים. יתרונות נוספים שיש לגישה המיקרו-כירורגית על פני הגישות האחרות מתבטאים בכך שאינה מצריכה חיתוך של שרירי דופן הבטן כמו בשיטות ניתוח מסויימות ואינה עושה שימוש בקרינה ממושכת לאיזור האשכים או בהזרקת חומר ניגוד לווריד כמו הצנתור.

ניתוח וריקוצלה מיקרו-כירורגי מצריך מיומנות שונה באופן מהותי מהניתוח המתבצע ללא הגדלת מיקרוסקופ, ועל כן דורש הכשרה ספציפית האורכת מספר שנים מעבר להכשרה הכללית הניתנת לאורולוג. הכשרה זו, כמו גם הצורך בציוד יקר ומתקדם, היא שמונעת מהניתוח המיקרו כירורגי להפוך להליך הרפואי הנפוץ, בו נוקטים כל הרופאים. בשל העבודה העדינה והדיוק שהוא מאפשר וגם דורש, משך ניתוח וריקוצלה בגישה מיקרו-כירורגית ארוך יותר ממשך ניתוחי וריקוצלה בשיטות אחרות.

ניתוח וריקוצלה: לפני הניתוח ולאחריו

בטרם ניתוח וריקוצלה מקבל המטופל הערכה מלאה של אפשרויות הטיפול השונות, מצבו הרפואי וסיכויי ההצלחה למול גורמים שונים אחרים העלולים לתרום לבעיית הפוריות ונתוני הפריון של בת הזוג. בתום הניתוח ניתן הסבר מפורט אודות הממצאים שנצפו בניתוח ומהלכו. לאחר הניתוח ניתן להשתחרר מבית החולים כבר לאחר מספר שעות או לילה של השגחה. עם השחרור מקבל המטופל הוראות מפורטות והנחיות כיצד יש לנהוג לאחר הניתוח. לאחר כשבוע או שבועיים מזומן המטופל לבדיקת מעקב, ובמקביל ישנה זמינות מלאה של צוות המרפאה אשר ישמח לענות על כל שאלה ולתת מענה לכל בעיה שתעלה.

ניתוח וריקוצלה בגישה המיקרו-כירורגית מאפשר למטופל ליהנות מטיפול יעיל ובעל תוצאות טובות, זמן החלמה קצר ושיעור סיכונים וסיבוכים מינימאלי. מחקרים ותוצאות מעידים על הניתוח המיקרו-כירורגי כשיטה המומלצת ביותר לטיפול בוריקוצלה.  ההכשרה הייחודית של ד"ר רענן טל, כמו גם הציוד המתקדם, יעזרו לכם לישון בשקט ולדעת שאתם בידיים הכי טובות שיש.

 

מנורה
הרצליה מדיקל סנטר