השתלת תותב לפין – ניתוח שתל לפין

שלושה חודשים אחרי הניתוח משתלב השתל באופן מלא בגוף והופך לחלק אינטגרלי ובלתי מורגש. כאבים, נפיחות, שטפי דם תת-עוריים (סימנים כחולים באיזור הניתוח) הם חלק טבעי מתהליך ההחלמה. בטרם הניתוח יקיים הרופא שיחה עם המטופל , יעבור על כל הטיפולים לאין אונות שאינם כרוכים בניתוח, יסביר כיצד מתבצע ניתוח השתל ומהם סוגי השתלים הקיימים ויפרט את כל הסיבוכים השכיחים.
חשוב לדעת שניתוח להשתלת תותב לפין לא יכול לשפר את איכות השפיכה וגם לא את החשק המיני, במידה וזה אינו נובע מהפרעה בזקפה. רבים מהמטופלים שמבקשים לעבור את הניתוח עושים זאת לאחר תקופת אין-אונות ממושכת אשר מתבטאת בהיעדר מוחלט של זקפה ולעיתים בקיצור משמעותי באורכו של איבר המין, אך הניתוח לא יכול להאריך את הפין או לתקן את האורך שאבד. חשוב מאוד לשאול את הרופא המנתח מהו אורך הפין הצפוי לאחר הניתוח.

לצפיה בסירטונים על ניתוח שתל לפין.

דר רענן מנתח

השתלת תותב לפין

קושי בהשגת זקפה הוא תופעה רווחת וסובלים ממנה גברים רבים. בעוד שבעבר נאלצו הסובלים מהתופעה להסתגל אליה ולדימוי העצמי הנמוך הנלווה אליה ולוותר על פעילות מינית מהנה, פיתוחים מדעיים רפואיים נותנים מענה יעיל לסובלים מאין אונות (אימפוטנציה) בדרכים שאינן כרוכות בניתוח כמו טיפול בתרופות, הזרקת חומר לפין עצמו ומשאבת ואקום לפין. עם זאת, חלק מהסובלים מאין אונות סובלים מבעיה משמעותית יותר שלא נתנת לפתרון בעזרת הטיפולים שהוזכרו לעיל, שלא צפויה להשתפר, או אשר משולבת בעקמת הפין. עבור אחרים הטיפולים שהוזכרו לעיל לא משיגים תוצאות המספקות אותם או מסורבלים מידי ופוגעים בספונטניות של הפעילות המינית. עבור אלה, אשר רואים חשיבות רבה בשגרת חיי מין הכוללת חדירה, קיימת האפשרות לטיפול ניתוחי להשתלת שתל לפין.
בטרם ההחלטה על השתלת תותב לפין חשוב לקבל מידע מקיף ככל הניתן אודות כל המגוון הרחב של הטיפולים הקיימים למצב של אין אונות. הפרעות בזקפה יכולות לנבוע מגורמים רבים אליהן מותאם טיפול ייחודי, על כן יש להכיר את סוג ההפרעה ממנה סובל המטופל, כמו גם את האפשרויות הקיימות לטיפול בסוג ההפרעה ממנה הוא סובל, את היתרונות והחסרונות של השיטות השונות ולבסוף את הסיכויים לשיפור איכות הזקפה או הידרדרותה בעתיד.
שיעורי שביעות הרצון מהניתוח להתקנת תותב לאיבר המין גבוהים במיוחד – בין תשעים לתשעים וחמישה אחוזים, ומשהסתיים הניתוח ותקופת ההחלמה שלאחריו ניתן לחזור וליהנות במהירות מתפקוד מיני מלא ומספק. עם זאת, חשוב לזכור כי מדובר בניתוח בלתי הפיך. על פי רוב, פונים בני הזוג או המטופל עצמו לאפשרות הניתוחית לאחר תקופה ממושכת של ניסיון בטיפולים לא יעילים לבעיות בזקפה ואכזבות רבות אשר גורמות לתחושת תסכול, פגיעה בדימוי העצמי ובמוטיבציה לפעילות מינית ואף למתח ממושך בין בני הזוג. התותב לפין בנוי משני גופים גליליים אשר מושתלים לפין עצמו, משאבה המושתלת בשק האשכים ומיכל לנוזל המושתל באגן או מאחורי שרירי דופן הבטן. הפעלת המנגנון של השתל נעשית בצורה פשוטה באמצעות לחיצה על המשאבה, המעבירה את הנוזל דמוי המים מהמיכל אל הגופים הגליליים בתוך שניות. הזקפה המושגת קשה וממושכת כמו זקפה המושגת באופן טבעי או אף יותר, ניתן להפסיקה באופן מיידי וללא חשש לזקפה ממושכת יותר מהרצוי.הניתוח להתקנת שתל תותב לפין מתבצע בהרדמה איזורית או מלאה. מטרתו היא, כמובן, להשתיל את חלקי המכשיר בגוף המטופל דרך חתך בשק האשכים. שני הגופים הגליליים מונחים בפין, המשאבה בשק האשכים ומיכל הנוזל באגן. בגברים שעברו ניתוחי אגן נרחבים ולא ניתן למקם את מיכל הנוזל באגן, ימקם המנתח את המיכל במיקום אחר.
מדובר בניתוח בטוח עם נתוני הצלחה גבוהים מאוד. יחד עם זאת, ישנים סיבוכים אפשריים שחשוב להיות מודעים אליהם:
בין אחד לשני אחוזים מהניתוחים מסתיימים בזיהום המכשיר, מצב כזה מחייב ביצועו של ניתוח נוסף להוצאתו על מנת לאפשר לגוף להחלים מן הזיהום. חשוב לציין כי אנחנו פועלים על פי השיטות החדשות והבטוחות ביותר, אשר נמצאות בשימוש במרכזים המובילים בעולם לניתוח שתלי פין, וכן שאנחנו נוקטים את כל האמצעים האפשריים כדי לצמצם את סיכויו של השתל להזדהם.
• כחמישה עשר אחוז מהמושתלים זקוקים לניתוח נוסף במהלך עשר שנים לאחר הניתוח להכנסת השתל. הסיבה השכיחה לניתוח חוזר היא תקלה מכנית בשתל. מצב כזה מחייב ניתוח חוזר להחלפת השתל כולו או חלקים ממנו, אם בני הזוג מעוניינים לשוב ולהשתמש בשתל. ניתוח לתיקון השתל ולהחלפת החלק שפסק לתפקד הוא לרוב ניתוח קל יותר למטופל והחלמה ממנו מהירה יותר.
משהסתיים הניתוח נדרש המטופל להישאר בבית החולים למשך לילה אחד. כבר למחרת בבוקר ניתן להשתחרר הביתה, ניתן להתהלך ולהתקלח, וחשוב לזכור להקפיד על הטיפול האנטיביוטי לרוב למשך שבוע אחד, כפי שירשם לאחר הניתוח וכפי שיסביר הרופא המנתח. עם זאת, מאחר שמדובר בגוף זר המוכנס לגוף ניתן לצפות לכאבים במשך שבוע או שבועיים. כאב לאחר הניתוח הוא חלק ממהלך האירועים הרגיל לחלוטין לאחר ניתוח מסוג זה, לכן על פי רוב יש ליטול משככי כאב. לאחר מכן, אט אט, ישככו הכאבים ולאחר ארבעה עד שישה שבועות אפשר כבר להפעיל את השתל ולהשתמש בו לפעילות מינית.
מנורה
הרצליה מדיקל סנטר