השבחת זרע – שיפור איכות הזרע

במקרים מסוימים מתברר שכלל לא קיימת בעיה: אם הבדיקה שבחנה את איכות התאים נעשתה בעת מחלה, אפילו מחלת חום קלה כמו שפעת, בדיקה נוספת שתבוצע לפחות שלושה חודשים אחרי הבדיקה הקודמת עשויה להיות טובה יותר באופן משמעותי.
גברים רבים שואלים האם טיפול ברפואה אלטרנטיבית עשוי לעזור. מחקרים רפואיים מעולם לא הוכיחו כך או אחרת, אם כי ודאי שטיפול אלטרנטיבי על ידי איש מקצוע מיומן ובקיא בתחומו לא יזיק ליצור התאים ואיכותם.
גם שינוי בטמפרטורה יכול להשפיע: הטמפרטורה הדרושה לייצור תאי הרבייה היא כשלושים וחמש מעלות, חום הנמוך מעט מחום הגוף. זוהי הסיבה שהאשכים נמצאים מחוץ לגוף על מנת למנוע חימום יתר שלהם. איכות התאים עלולה להיפגע אצל גברים כתוצאה מחשיפה לחום במסגרת עיסוקם, רחצה בסאונה או בג'קוזי מחומם, ולכן ההמלצה היא להימנע מחשיפה לחום כאשר איכות תאי הזרע ירודה. בשנים האחרונות רבו הדיווחים כי נשיאת טלפון סלולארי בכיס הקדמי של המכנסיים או שימוש במחשב נישא המונח על איזור איברי המין עלולים לפגוע באיכות התאי הרבייה. המחקרים בנושא זה מצומצמים מאוד וקשה לקבוע בוודאות האם קיימת השפעה שלילית על איכות התאים כתוצאה משימוש בטלפונים סלולאריים ומחשבים נישאים.
פעילות גופנית אינטנסיבית מדי, של ספורט תחרותי, מביאה את הגוף למצבי קיצון ועלולה גם היא לפגוע באיכות התאים. עם זאת, פעילות גופנית מאוזנת ובמינון נכון מסייעת לשמירה על הבריאות הכללית, להפחתת משקל וכנראה שדווקא מסייעת לחיזוק הזרע הגברי.
image001niddle
קיים קשר הדוק בין איכות הזרע ופוריות הגבר. האיכות, הנבחנת בבדיקת מעבדה, מהווה גורם מכריע ביכולת של זוג להיכנס להריון. לעתים, גם כאשר התאים קיימים בגוף, האיכות שלהם היא זו שתכריע לגבי האפשרות לפריון. במילים אחרות – זו לא רק הכמות, זו גם האיכות.
אין דרך מעבדתית לבצע השבחת זרע. לא ניתן לקחת תא זרע פגום ולהשביח אותו. הליך השבחת זרע מעבדתי המבוצע לפני טיפולי הזרע הוא בעצם בחירה (סלקציה) של תאי זרע טובים מתוך דגימת הזרע ולא השבחת זרע אמיתית. עם זאת, ישנן כמה פעולות פשוטות שניתן לבצע בתור שלב ראשון כדי לעודד את יצור הזרע ולהביא להשבחת זרע אמיתית. ראשית כדאי לחשוב על שינוי הרגלי חיים: הפסקת עישון, הפחתת משקל, אורח חיים בריא ופעילות גופנית ותזונה מאוזנת, כל אלה משפיעים על איכות הזרע.
שיפור איכות הזרע: תזונה
מנגנוני הפוריות בגוף האדם רגישים מאוד למצב התזונתי. למשל ידוע שלנשים עם הפרעות אכילה כמו אנורקסיה, מופיעות הפרעות במחזור הביוץ, אפילו עד הפסקה מוחלטת של המחזור. בגברים קשה יותר לדעת בכל רגע נתון מה מצב איכות תאי הרבייה, אך ודאי שמצב תזונתי ירוד עלול לפגוע במידה קשה באיכותם ושיפור המצב התזונתי יביא להשבחת הזרע.
לא ידוע האם תזונה צמחונית או טבעונית עלולה להשפיע לרעה, ובכל מקרה שבו הגבר טבעוני או צמחוני כדאי להקפיד כי הוא מקבל את כל אבות המון הויטמינים והמינראלים מהמזון שהוא צורך.
בשנים האחרונות רווח ששימוש בתוספי מזון, כמו פורימור, ספרה, ויטמייל ואחרים, המיועדים באופן ייחודי לשיפור איכות תאי הזרע, ומכילים ויטמינים ומינארלים הכרחיים. עם זאת, לא הוכח כי בגבר שאינו סובל מחוסר תזונתי ואוכל מזון מגוון ומאוזן, שימוש בתוספי מזון יכול להביע להשבחת הזרע.
איך משפרים את איכות הזרע?
מלבד שינויים בסגנון החיים והתזונה, ישנן פעולות נוספות שניתן לעשות כדי לשפר את איכות תאי הזרע ולהביא להשבחת זרע . ישנם מצבים כמו וריקוצל, הרחבה לא תקינה של ורידי האשך, העלולים לפגוע בצורה משמעותית באיכות תאי הרבייה וניתוח לתיקון וריקוצל עשוי להביא להשבחת זרע משמעותית. הפסקת נטילת תרופות הפוגעות באופן ישיר בתאים אלה, כמו למשל תכשירי טסטוסטרון, המשמשים גברים המעוניינים להגדיל את מסת השריר שלהם באימון בחדר כושר, יכולה גם היא לעזור לחזק זרע חלש.
מנורה
הרצליה מדיקל סנטר