בדיקת זרע – לא מבוצע במרפאת ד"ר טל

בדיקת זרע לא תקינה
במידה ותוצאות הבדיקה העידו על ספירת זרע נמוכה, כדאי לחזור על ספירת הזרע לאחר המתנה של 3 חודשים. בדיקות אלה הן בדיקות רגישות במיוחד ומושפעות מגורמים רבים כמו מתח או לחץ נפשי, מחלה בשבועות שקדמו לבדיקה, איסוף חלקי של הנוזל או גורמים אחרים העשויים לפגום באמינות ספירת הזרע. במידה ומתקבלת תוצאה של ספירה נמוכה פעם נוספת, כדאי לפנות לרופא ולשקול ברור של הסיבה לספירת הזרע הנמוכה. לפעמים אפשר לטפל בסיבה וכך להגיע לבדיקת זרע תקינה, או שניתן, באמצעות טיפולי פריון מתקדמים, להשתמש בתאי הזרע הקיימים על מנת להשיג הריון גם במקרה בו מתקבלת תוצאה נמוכה מבדיקת ספירת ריכוז התאים. הסבר לתוצאות בדיקת זרע ניתן לקבל מרופא העוסק בפוריות הגבר. לאחר שיישמע את הבעיה ויבדוק את אברי הרבייה, יוכל הרופא להמליץ על המשך הטיפול.
אחת השאלות הנפוצות לאחר קבלת תוצאות ספירת זרע לא תקינה, היא האם כדאי להקפיא את התאים. התשובה היא שבמידה ומדובר בהפרעה קלה בנתוני ספירת הזרע וכן במקרים שניתן לטפל בגורם לבעיה – לרוב אין סיבה לפנות להקפאה. במידה וספירת הזרע נמוכה מאוד או שהבעיה ביצור תאי הזרע רק הולכת ומחמירה, ניתן כמובן לשמרם בהקפאה לשנים רבות. שאלת ההקפאה הינה שאלה כבדת משקל, ומומלץ להעלות אותה בשיחה עם רופא העוסק בפוריות הגבר. לאחר שיברר מה מצב הפוריות שלך, יוכל הרופא להמליץ על דרכי הפעולה האפשרויות והאם יש צורך בהקפאה.
בדיקת זרע
אצל האישה, אצל הגבר – מקורן של בעיות פריון יכול להימצא אצל כל אחד מבני הזוג או לעתים אצל שניהם. בדיקת זרע הינה בדיקה פשוטה אשר מהווה את השלב הראשון והעיקרי להערכה של פוריות הגבר. תוצאות ספירת זרע מסייעות לרופא להמליץ על בדיקות נוספות שיש לבצע, לאבחן גורמים אפשריים לבעיית הפריון, להמליץ על טיפולי פריון באופן פרטני, ולקבוע את הסיכויים להצלחת הטיפול והשגת ההיריון. הבדיקה בוחנת מספר גורמים המשפיעים על איכות תאי הזרע וביניהם נפח הנוזל, בדיקת החומציות שלו, ריכוז התאים וצורתם, אחוז התאים הנעים ואיכות תנועתם ובדיקת המצאות תאי דם לבנים בנוזל עצמו.
ואמנם, ספירת זרע מומלצת לזוגות המנסים להיכנס להריון ללא הצלחה, אך גם לגברים שעברו ניתוחי אשכים בעבר (אשך טמיר, כריתת אשך) או ניתוח להרחבת ורידי האשך (וריקוצלה), בעלי אשכים קטנים או אשכים הנבדלים זה מזה בגודל באופן משמעותי, גברים שעברו טיפול בתרופות העלולות לפגוע באיכות תאי הזרע, לפני טיפולים שונים העלולים לפגוע באיכות התאים ובכל מצב שיש חשד שמצב פריון הגבר אינו תקין – בדיקת איכות הזרע יכולה לסייע בתכנון של הריון עתידי.
בדיקת זרע – איך נבדקים?
בדיקת הזרע מתבצעת במעבדות יחודיות לכך, לא אצל רופא הפוריות. את הבדיקה ניתן לבצע בהפניית רופא קופת-החולים במעבדה הקשורה עם קופת החולים או באופן פרטי (למשל: מעבדת פרופ' ברטוב). הזרע לבדיקה נאסף משפיכה רגילה לאחר, גירוי עצמי (אוננות). את דגימת הזרע לבדיקה ניתן לתת לרוב במעבדה עצמה אך ניתן גם לתת את דגימת הזרע בבית. אם מבצעים את מתן הזרע בבית, יש להביא את הדגימה למעבדה בהקדם האפשרי, רצוי תוך שעה, כאשר הנוזל נשמר טמפרטורת הגוף וללא קירור. כיומיים או שלושה ימים לפני ביצוע ספירת זרע חשוב להימנע משפיכה. כדי להגיע לתוצאה אמינה ומדויקת רצוי לא להימנע לזמן ארוך או קצר יותר. לחץ ומתח נפשי יכול להשפיע על הבדיקה, לכן מומלץ לבצעה באווירה נינוחה ככל הניתן, תוך גירוי מיני ממושך מספיק ולהימנע מערבוב של חומרי סיכה עם החומר הנשלח לבדיקה. ספירת זרע מבוצעת באופן מיידי הואיל ואין אפשרות לשמר את הנוזל לבדיקה במועד מאוחר יותר. ניתן לפנות למעבדה על מנת לברר איך תתקבל התשובה לספירת הזרע ובתוך כמה זמן. ישנה בדיקת זרע ביתית, אך דיוקה אינו טוב כמו בדיקת הזרע המבוצעת במעבדה.
מנורה
הרצליה מדיקל סנטר