הידרוצלה

ניתוח הידרוצלה הוא ניתוח לא מורכב באופן יחסי. במהלכו נפתח שק האשכים, הנוזל העודף סביב האשך מנוקז והכיס אשר הכיל את הנוזל נתפר באופן כזה שלא יצטבר בו שוב נוזל בעתיד. הניתוח הוא פשוט, ואחרי ניתוח הידרוצל ניתן לצפות להחלמה קלה. אמנם האזור בו בוצע הניתוח עשוי להישאר נפוח מספר שבועות, אך התוצאה הסופית לאחר ניתוח הידרוצל טובה מאוד.
image001-hydro

הידרוצל, או מיימת אשכים, הוא מצב רפואי, ייחודי לגברים, בו מצטבר נוזל מיימי בין מעטפות האשך וגורם לנפיחות ומלאות בשק האשכים. תפקודו התקין של האשך אינו מושפע כנראה ממצב זה, ולרוב הוא גם אינו מלווה בכאבים. במקרים מסוימים, בהם גדל ההידרוצלה ומכיל כמות גדולה של נוזל, הוא עלול לגרום לאי-נוחות משמעותית, להפריע לפעילות היומיומית הסדירה, לפעילות גופנית ולפעילות מינית. במידה וישנו כאב המלווה את ההידרוצלה, מומלץ לבדוק האם לא מדובר בזיהום או בבעיה אחרת באשך עצמו או בשק האשכים.

במצב רגיל, קיימת כמות קטנה של נוזל סביב האשכים המאפשרת תנועה חלקה של האשכים. נוזל זה נמצא בין מעטפות האשך והוא מיוצר ונספג כל העת. מיימת האשכים נוצרת מהפרשת יתר של הנוזל או מהפרעה בספיגת הנוזל. לעיתים מופיע הידרוצלה לאחר זיהום באשך או לאחר ניתוח. עם זאת, במקרים רבים לא ניתן לאתר את הגורם להופעת ההידרוצלה.

אבחנת ההידרוצלה במבוגרים נעשית על ידי אורולוג באמצעות בדיקה גופנית. לעיתים מבוצעת גם בדיקת אולטרה-סאונד של שק האשכים. לעיתים ניתן לקבוע ממה הוא נובע, אך מטרת ההערכה האורולוגית היא בעיקר לקבוע שאכן מדובר בהידרוצלה ולא בבעיה אחרת והאם כדאי לטפל בהידרוצלה. בשלביו הראשונים עשוי ההידרוצל להיעלם או לקטון משמעותית מעצמו, ולכן, במקרים רבים, מומלץ להמתין ולראות כיצד והאם הוא מתפתח, או שמא הוא נעלם מעצמו, בטרם מחליטים כי נדרש הטיפול. במקרה בו ההידרוצל קיים זמן רב, מספר שבועות רב או אף חודשים ושנים, הסיכוי שייעלם מעצמו קטן ביותר. כיום אין בנמצא טיפול תרופתי, פיזיותרפי או אחר היכול להביא להיעלמות ההידרוצל, וכאשר הוא קיים זמן רב, לא נעלם מעצמו ומפריע לתפקוד היום-יומי, לרוב ימליץ הרופא למטופל על ניתוח הידרוצלה. במידה וההפרעה היא אינה משמעותית, ניתן להמשיך במעקב תקופתי שייקבע על ידי האורולוג.

מנורה
הרצליה מדיקל סנטר